آموزش

تکنیک PCR چیست؟

PCR چیست؟

در مهندسی ژنتیک و زیست شناسی مولکولی، مهمترین تکنیک مورد استفاده در آزمایشگاه تکنیک PCR (Polymerase chain reaction) است. تکنیک PCR برای تکثیر یک قطعه ژنی خاص در مدت زمان کوتاه به میلیون‌ها کپی می‌باشد. این تکنیک پر استفاده و مهم چی هست؟

۵ کار اصلی که برای تکنیک PCR باید انجام شوند:

 

طراحی و سنتز پرایمر

شما یک ژن اختصاصی دارید که نیاز دارید تا این توالی سنتز شده و تعداد زیادی از آن داشته باشید. برای اینکار باید دو توالی کوتاه (برای ابتدا و انتهای ژن) که مکمل توالی ژن مورد نظر شما باشد تا آنزیم پلیمراز انتهای آزاد آن را شناخته و بتواند از ادامه ی پرایمر ژن شما را سنتز کند. البته برای طراحی پرایمر قوانینی وجود دارد که در بخش جداگانه بطور کامل به آن پرداخته ایم. همچنین شرکت پویاژن آزما در این زمینه مشاوره و خدمات طراحی و سنتز پرایمر را برای شما انجام میدهد.

برای خرید کیت استخراج کلیک کنید

پرایمر

تصویر شماتیک از یک جفت پرایمر متصل شده به ابتدا و انتهای یک ژن

 

استخراج ژنوم

شما برای تکثیر یک توالی خاص ابتدا باید کل ژنوم مورد نظر را استخراج کنید که برای اینکار میتوانید از کیت های استخراج DNA پویاژن استفاده کنید که با کمترین هزینه و بازدهی کاملا مناسب برای انجام PCR اپتیمایز شده است. این کیت ها برای نمونه های باکتری(انواع باکتری)، خون، بافت، سلول، قارچ و مخمر بصورت جداگانه طراحی شده تا شما به سادگی و در کوتاه ترین زمان بتوانید استخراج DNA را انجام دهید.

کیت استخراج DNA

تصویر انواع کیت استخراج DNA تولیدی پویاژن آزما

 

الکتروفورز

پس از استخراج ژنوم میتوانید برای اطمینان از انجام درست این استخراج آن را روی ژل آگارز لود کنید تا بتوانید باندها DNA را مشاهده کنید. که در مقاله جداگانه نحوه انجام این تست بطور کامل توضیح داده شده است. همچنین درنهایت حتما محصول بدست آمده از PCR را روی ژل آگارز در کنار یک مارکر مناسب ران کنید تا با توجه به کیفیت و اندازه باند ایجاد شده متوجه شوید که PCR به درستی انجام شده است.

الکتروفورز ژل آگارز

تصویری از ران کردن نمونه داخل ژل آگارز درون تانک الکتروفورز

 

آنزیم مورد استفاده در تکنیک PCR

در PCR برای تکثیر ژن از آنزیم DNA پلیمراز استفاده میشود. در ابتدا از آنزیم معمولی استفاده شد اما به دلیل افزایش دما در واکنش ها این آنزیم ها از بین میروند و روند کار مشکل میشد. برای حل این مشکل از آنزیم استخراج شده از باکتری های ترموفیل استفاده شد که در دمای بالا مقاوم بوده و از بین نمیرفتند.

این دمای بالا برای جداسازی دو رشته ی DNA از یکدیگر لازم است تا در مراحل بعدی پرایمرها به جایگاه اختصاصی خود متصل شده و سپس آنزیم بتواند از ادامه ی پرایمر سنتز کند.

برای خرید کیت استخراج کلیک کنید

مرحله طویل سازی

عملکرد آنزیم DNA پلیمراز در مرحله طویل سازی از PCR

 

تاریخچه ای کوتاه از تکنیک PCR

این تکنیک اولین بار توسط کری مولیس در سال ۱۹۸۵ معرفی شد که برنده جایزه نوبل نیز گشت. از سال ۱۹۷۱ دانشمندان روی روش های مشابه تحقیق میکردند که گروهی از دانشمندان نروژی یک واکنش آنزیمی را برای تکثیر یک توالی DNA کوتاه توضیح دادند که مانند PCR با استفاده از توالی پرایمر استفاده میشد.

کری مولیس

کری مولیس، کسی که جایزه نوبل را به دلیل معرفی PCR گرفت

 

در سال ۱۹۸۸ اولین ماشین PCR معرفی شد. از آن زمان تغییرات زیادی بر این دستگاه اعمال شده و دستگاه های بهتر و بهبود یافته ای را ایجاد کردند.

کمک بزرگ تکنیک PCR

این تکنیک کاربردهای گسترده ای دارد. برای مثال کمک بزرگی در پروژه توالی یابی ژنوم انسان بوده و بدون کمک PCR این توالی یابی به این سرعت ممکن نبود و بسیار کند پیش میرفت.

در مقاله های جداگانه میتوانید تاریخچه PCR، مراحل انجام تکنیک PCR و انواع PCR را بخوانید .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *