سیستم تصفیه صنعتی

به بخش سیستم تصفیه صنعتی سایت پویاژن خوش آمدید

رشد صنعتی و اقتصادی با تولید انواع مختلف ترکیبات و مواد شیمیایی از منابع طبیعی بطور ناخواسته مواد سمی را از طریق تولید آلاینده های هوا و آب به طبیعت وارد می کند. رهایش این مواد به محیط زیست و اکوسیستمها مشکلات و خطرات جدی برای انسان و سایر جانداران به همراه دارد. در این میان با توجه به بحران کم آبی در مناطق خشک و گرم شدن پیوسته زمین، سهم آلودگی آب و فاضلاب صنعتی دارای اهمیت بیشتری می باشد. ورود فاضلاب‌های صنعتی نیز دلیلی بر کاهش شدید آب قابل شرب شده است  بنابراین نیاز به استفاده از روشهای مناسب جهت تصفیه آب و فاضلاب صنعتی آلوده و بازگردانی آب بیش از پیش اهمیت پیدا میکند.

روشهای رایج در تصفیه استفاده از فرایندهای فیزیکی و شیمیایی است که امروزه با ظهور علم زیست فناوری با تکیه بر بکارگیری میکروارگانیزمها امکان رفع آلودگی و تصفیه هوا، آب و فاضلاب صنعتی به روشهای موثرتر و دوستدار محیط زیست فراهم شده است.

راهکارهای مقابله با فاضلاب صنعتی

برای حل این مشکل راهکارهای مختلفی در دنیا ارائه شده است. شرکت پویا ژن آزما با مطالعه همه روش‌ها، و ترکیب تجارب خود در زمینه تحقیق و تولید فراورده­‌های بیوتکنولوژی موفق به تولید انواع بیوفیلتر در زمینه تصفیه هوا، آب و فاضلاب صنعتی آلوده به انواع ترکیبات سمی شده است. به دلیل شرایط خاص فاضلاب‌های صنعتی، استفاده از یک روش برای همه فاضلاب‌های صنعتی بی فایده است. شرکت پویا ژن آزما به تفکیک نوع فاضلاب صنعتی. راهکار تصفیه فاضلاب صنعتی را ارائه می‌دهد. هر راهکار تلفیقی از روشهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک است. اساس همه راهکارها بر پایه بیوفیلتر با طراحی انحصاری است.

سازوکار بیوفیلتر PGA جهت تصفیه و بازگردانی آب

بیوفیلتر ساخت شرکت پویا ژن آزما (PGA Biofilter) به بیان ساده، دارای یک مخزن اصلی متشکل از بستر حاوی میکروارگانیزمهاست. بستر به کار رفته دارای بافت متخلل و ظرفیت تثبیت بیش از یک میلیون میکروارگانیزم به ازای هر cm 0/5 می­باشد. فرایند تثبیت به صورت کاملا مطمئن و بدون احتمال ازاد شدن و یا کاهش تعداد میکروارگانیسم انجام شده است.

بر اساس انواع آلاینده­های موجود در فاضلاب صنعتی، یک یا چند گونه خاص از میکروارگانیزم در بیوفیلتر بکار می­رود. همچنین حجم بیوفیلتر بر اساس حجم آب یا فاضلاب صنعتی نیازمند تصفیه، طراحی و ساخته می­شود. در این دستگاه جریان آلوده از بخش پایینی به بیوفیلتر وارد می­شود و پس از زمان ماند مناسب از بخش بالایی بیوفیلتر بصورت تصفیه شده با جریان مداوم خارج می­شود. این بیوفیلتر قادر است انواع آلاینده­های شیمیایی آب و فاضلاب صنعتی را تا ۹۹% کاهش دهد.

به دلیل شرایط خاص بسیاری از فاضلابهای صنعتی، استفاده از تنها یک روش تصفیه کارساز نمی باشد. در این صورت، در سیستم تولیدی پویا ژن آزما بر اساس نوع فاضلاب صنعتی از تلفیقی از روش‌های فیزیکی؛ شیمیایی و بیولوژیک استفاده شده است که اساس آن بر پایه بیوفیلتر با طراحی انحصاری است.

Pouya Gene Azma knowledge base Company

Water and wastewater treatment biofilter

Industrial and economic growth led to air and water pollution via different compounds and chemical substances production. The release of these pollutants to the environment and ecosystems cause serious problems and dangers to human and other organisms. Meanwhile, considering the water crisis in arid areas and global warming, water and wastewater pollution become more critical. Thus, the application of suitable methods to treat wastewater and recycling water gets more important. Common methods of treatment using physical and chemical methods are replaced by biotechnological based methods relying on microorganism’s application provided more effective and eco-friendly methods to reduce air, water, and wastewater pollution. Biofilter is the application of microorganisms to treat pollution.

Pouya Gene Azma Co.Ltd (PGA) manufactures all types of biofilters to treat air, water and wastewater relying on its expertise and experience in the field of biotechnological products.

PGA biofilter mechanism of treatment and water recycling

The PGA biofilter in a simple word is made up of the main tank containing matrix for microorganisms. This porous matrix has the capacity of one million microorganism per 0.5 cm. The immobilization is safe and without risk of bacterial release or reduction in the number of active microorganisms.

One or a consortium of microorganisms can be used based on the pollutant analysis. Also, the size and capacity of the biofilter are designed and built according to the polluted effluent.  The effluent is entered from the bottom of the main tank while the treated stream flows continuously from the top of the tank after passing the required retention time. This biofilter can reduce water and wastewater pollutions around 99%.

Figure 1: The porous matrix

PGA Biofilter Applications

Various types of biofilters are designed and built for water and wastewater treatment including:

 • Gray water treatment biofilter

Cost-effective treatment and gray water recycling to reduce water consumption

This type of PGA biofilter is made to treat the effluent of washing basins, sinks, kitchen, showers, baths, etc except human sewage. The treated stream can be used for washing, watering greenspace, flash tanks, carwash or other industrial use. This type of biofilter is suitable for both residential and commercial buildings, hotels, public places, carwashes, laundries, and washing and packaging workshops as well as everywhere with a huge amount of water consumption and low contamination.

Landfill leachate treatment biofilter
Metal plating biofilter
Heavy metal effluent biofilter
Nitrite and nitrate contaminated effluent
Ammonia contaminated water of fish farms
Leather production
Alcohol production
Refineries and petrochemicals

PGA advantages:

Contaminant reduction up to 99 %
Water recovery up to 95 %
Continuous treatment process
No requirement to concrete tanks
Automatic and easy to operate
Minimal maintenance
Requires minimum space
Portable
Unique design
Safe and Sustainable technology
Adjustable to your system

انواع بیوفیلتر

فاضلاب صنایع آبکاری بر اساس نوع آبکاری مورد استفاده دارای فلزات سنگین و ترکیبات سمی مختلفی شامل کروم ، نیکل ، قلع ، مس ، آلومینیوم ، کادمیوم و سیانید می باشند. شرکت پویا ژن آزما موفق به تولید بیوفیلتر تصفیه کننده این فاضلاب شده است که در حال حاضر در بیش از ۱۰ صنعت آبکاری نصب و مورد استفاده قرار گرفته است. در زیر تصویر تعدادی از این نوع بیوفیلتر نصب شده در صنایع آبکاری آمده است

آبهای آشامیدنی استحصال شده از چاه معمولا دارای میزان نامناسبی نیترات می باشد و باعث ایجاد عوارض مختلفی در انسان می باشد و نیاز به کاهش آن تا حد استانداردهای موجود می باشد مناسبترین روش جهت کاهش نیترات در آب آشامیدنی بیوفیلتر می باشد.

تصفیه کم هزینه و بازگردانی آب خاکستری جهت استفاده مجدد به منظور کاهش مصرف آب این نوع از بیوفیلتر، تصفیه آب خاکستری را انجام می­دهد که شامل آب حاصل از شستشوی سینک­، روشویی، حمام­ و موارد مشابه بجز فاضلاب سنگین انسانی است. جریان تصفیه شده بسته به نوع کاربری می­تواند جهت شستشوی خودرو، آبیاری گیاهان، تامین آب فلش تانک­ها و نیز کاربردهای صنعتی قابل استفاده است. واحدهای مسکونی، تجاری، هتل­ها و اماکن عمومی، کارگاه­های شستشوی صنعتی مانند کارواش­ها، قالیشویی، کارخانجات شستشو و بسته بندی مواد غذایی، خشکبار و سبزیجات از جمله کاربری­های این نوع بیوفیلتر است.

در مزارع پرورش ماهی با سیستم بسته بعلت سیرکولاسیون آب ، میزان آمونیوم تجمع پیدا می کند و باعث مرگ آبزیان می گردد مناسبترین روش جهت کاهش آمونیوم بکارگیری بیوفیلتر می باشد.

شیرابه زباله مایع حاصل از زباله های دفن شده و یا زباله های در حال بازیافت می باشد که دارای مجموعه ای از مواد سمی و خطرناک می باشد و بر اساس منطقه جغرافیایی دارای COD ، BOD و TDS متفاوتی از ۱۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ می باشد و در صورت ورود به محیط عوارض غیر قابل جبرانی دارد و باید تصفیه گردد. شرکت پویا ژن موفق به ساخت سیستم تصفیه شیرابه زباله بر اساس بیوفیلتر شده است که این سیستم با ظرفیت ۲۰ متر مکعب در روز بصورت قابل حمل در کانتینر ۲۰ فوتی نصب  و در یکی از ایستگاه های جمع آوری زباله شهرداری تهران نصب شده است. تصویر این سیستم در زیر آمده است.

فاضلاب گاوداری حاصل از شستشوی محل شیر گیری دام و سینه های گاو قبل و بعد از شیرگیری می باشد. پساب حاصل دارای CODحدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ می باشد. سیستم تصفیه پویا ژن قادر به تصفیه اینگونه
فاضلاب تا COD کمتر از ۱۰۰جهت استفاده در کشاورزی می باشد. سیستم تصفیه پساب گاوداری پویا ژن با ظرفیت ۵۰ متر مکعب در روز قابل نصب در یک کانتینر ۲۰ فوتی و انتقال به محل گاوداری می باشد.

استاندارد و تاییدیه ها

مزایای بیوفیلتر PGA

 • کاهش ۹۵ تا ۹۹% انواع آلاینده ها از آب و فاضلاب آلوده تا حد مجاز سازمان حفاظت محیط زیست
 • فرایند تصفیه بصورت پیوسته و بدون نیاز به حوضچه های بتنی
 • قابلیت استفاده مجدد از آب خروجی
 • نیاز به کمترین فضای ممکن
 • استفاده و نگهداری آسان و کم هزینه
 • قابل حمل و جابجایی
 • اتوماتیک و راه اندازی آسان
 • قیمت مناسب و هزینه راهبری اندک

برخی پروژه های انجام شده

 • شرکت البرز
 • صنایع آبکاری معدنچی
 • کارخانه شیرآلات شودر
 • شرکت ماشین سازی شمال پیروز
 • سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران
 • شرکت شیرآلات البرز روز
 • صنایع آبکاری سیلور
 • کارخانه آبکاری شرکت نورسازان

 

 • صنایع آبکاری عارفی
 • صنایع آبکاری نوروزخان
 • صنایع آبکاری عسگری
 • صنایع آبکاری امیر
 • صنایع آبکاری ابراهیمی
 • صنایع آبکاری زارعیان
 • صنایع آبکاری عرفانیان
 • صنایع آبکاری صادقی

تصاویر برخی از پروژه های تکمیل شده

درخواست مشاوره برای تصفیه فاضلاب صنعتی

دستگاه تصفیه صنعتی

تماس با ما

آدرس
تهران، اتوبان شهید همت، کنارگذر غرب به شرق، خیابان پردیس، مجتمع فناوری پردیس، طبقه اول واحد ۱۴

mobile-icon-min-45x45

تلگرام و واتس اپ

۰۹۱۰۱۴۳۸۰۵۱

fax

تلفن تماس

۰۲۱۴۰۴۴۳۶۷۶