پویاژن آزما

شیرابه زباله چیست؟

فهرست مطالب

شیرابه زباله چیست؟

شيرابه مايعي است كه توسط مواد آلي يا معدني محلول يا معلق موجود در فاز جامد محل دفن غني شده و از داخل زباله به بيرون نشت نمايد. میتوان گفت شیرابه زباله از سمی ترین فاضلاب هاست که قابل تصفیه نیست و در محیط زیست رها میشود. شرکت دانش بنیان پویاژن آزما تولید کننده سیستم تصفیه شیرابه زباله در این مقاله بطور مفصل درباره این فاضلاب و مضرات آن توضیح خواهد داد.

این سیستم بر پایه بیوفیلتر بوده و با روشی بسیار آسان شیرابه زباله را تا استاندارد محیط زیست تصفیه میکند که هم اکنون در یکی از ایستگاه های جمع آوری زباله شهر تهران درحال استفاده میباشد. همچنین در مقاله بعدی درباره انواع روش تصفیه شیرابه زباله خواهیم پرداخت.

شیرابه زباله چگونه تولید می شود؟

شیرابه زباله زمانی تولید می شود که آب از میان زباله های دفع شده عبور کرده و مواد مختلف آلی و معدنی موجود در زباله را در خود حل نماید و یا با خود ببرد. یکی از پدیده های مهم، حل شدن مواد در آب یا استخراج مواد توسط آب است که منجر به ایجاد شیرابه زباله غلیظ مانند فاضلاب صنعتی و حتی بدتر از آن گردد. به همین جهت شیرابه زباله حاوب انواع ترکیبات آلی و معدنی می باشد. همچنین BOD و COD بسیار بالایی دارد.

شیرابه زباله

شیرابه زباله ایجاد شده در اثر تجمع زباله

مدیریت زباله شهری

يكي از مسائل عمده در مدیریت زباله هاي شهري، مديريت شيرابه هايي است كه در مراحل مختلف جمع آوري، فراوري و دفع پاياني به وجود مي آيند. انواع ترکيبات آلي و معدني طي فرايندهاي بيولوژيکي، فيزيکي و شيميايي، در اثر نفوذ آب حاصل از بارندگي ها به درون كانال هاي دفن زباله شسته شده و شيرابه را به وجود مي آورند.

شيرابه همزمان با بهره برداري مكان هاي دفن و مدتها بعد از تعطيلي آن توليد مي شود. ترکيب و مقدار شيرابه به عوامل متعددي بستگي دارد. که از آن ميان مي توان به عواملي مانند کميت مواد زائد و اندازه آن، روش دفن و درجه فشردگي مواد زائد، سن محل دفن(شیرابه تازه و شیرابه کهنه)، شیرابه های حاصل از کارخانه تولید کمپوست، فرايندهاي فيزيکي و بيوشيميايي تجزيه مواد زائد، رطوبت و ظرفيت جذب مواد زائد، ميزان بارندگي، ميزان تبخير، توپوگرافي مکان دفن، سيستم لايه بندي، هيدروژئولوژي و پوشش گياهي اشاره کرد.

حجم شیرابه تولیدی نیز بستگی به میزان زباله دفن شده، حجم بارندگی و میزان بازیافت در کارخانه تولید کمپوست دارد لذا این حجم در ماه های مختلف متفاوت است.

شیرابه زباله

مدیریت زباله اثر بسزایی در ایجاد شیرابه زباله و میزان آن دارد.

ترکیبات شیرابه زباله

ترکیبات زباله ها از یک کشور تا کشور دیگر،از یک شهر تا شهر دیگر و از یک فرهنگ تا فرهنگ دیگر هم از لحاظ منابع تولید و هم از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی در ماه های مختلف سال، داراي تنوع بسیار زیادي هستند. بخشهاي خانگی، تجاري، حمل و نقل، صنعتی، درمانی ، بهداشتی وخدمات هر کدام مواد زائدي با خصوصیات ویژه اي تولید می کنند. این مواد همچنین از نظر کمیت نیز داراي ناهمگونی هاي زیادي هستند.

نوع بافت شهري، تراکم در واحد سطح و فصول سال از دیگر عوامل تاثیر گذار بر کیفیت و کمیت مواد زائد جامد شهري می باشند. بيش از ۲۰۰ نوع ترکيب آلي در شيرابه شناخته شده است.

اين ترکيبات مي توانند در گروه هايي مانند هيدروکربن هاي حلقوي، ترکيبات دوحلقه اي، هيدروکربن هاي آروماتيک، الکلها و اترها، اترهاي حلقوي، کتون ها و انون ها، اسيدها و استرها، فنول ها، فتالات ها، فوران ها و نيتروژن، فسفر، گوگرد و ترکيبات حاوي سيليس طبقه بندي گردند. در جدول زیر ترکیبات مختلف موجود در شیرابه زباله تازه و قدیمی آمده است.

ترکیبات شیرابه زباله

ترکیبات مختلف موجود در شیرابه زباله تازه و کهنه

مشخصات شیرابه زباله

به تركيب مواد زايد جامد و فرآيندهاي بيولوژيكي و شيميايي كه درداخل مركز دفن رخ مي دهد وابسته است و در نتيجه غلظت مواد در شيرابه در نتيجه پيشرفت تجزيه زباله كاهش مي يابد.ساير عوامل مانند آب و هوا، پوشش برف، و اندازه مركز دفن، در كيفيت شيرابه تاثير گذار خواهند بود و بنابراين كيفيت شيرابه به طور مفصل تغييرمي كند. بنابراين قابليت استفاده از يك روش براي تصفيه شيرابه به طور گسترده به مشخصات شيرابه و نوسانات روش در مقابل تغييرات در كيفيت شيرابه وابسته مي باشد.

تاکنون در سراسر جهان، موارد زیادي از آلودگی آب هاي زیرزمینی به سبب وجود محل دفن زباله گزارش شده است. مهمترین اثر سوء زیست محیطی، اثرهاي آن بر کیفیت آب های زیرزمینی سطحی است. در چارچوب مدیریت کیفی منابع آب، اهمیت شیرابه زباله در آلوده نمودن منابع طبیعی آب، روز به روز افزایش می یابد. از دیگر آثار سوء زیست محیطی شیرابه می توان به بوهاي زننده ایجاد شده از تجمع و مراحل مختلف تصفیه اشاره نمود. رشد و تکثیر حشرات، کرم ها، جوندگان و انتقال بیماری های تیفوئید ، وبا ،هپاتیت و غیره از دیگر آثار سوء شیرابه زباله می باشد.

در این مقاله سعی شد میزان اهمیت این نوع فاضلاب بررسی شود و متوجه شویم تصفیه آن نیز به دلیل انواع مواد سمی موجود در آن بسیار سخت خواهد بود. اما بیوفیلتر تصفیه شیرابه زباله پویاژن آزما با روشی بسیار ساده و ارزان نسبت به تمامی روش ها، این فاضلاب بسیار سمی کاملا تصفیه شده و برای محیط زیست هیچ گونه ضرری نخواهد داشت. برای حمایت از محیط زیست اطلاع رسانی کنید تا به گوش تمامی افراد مسول برسد.

همچنین میتوانید برای مطالعه درباره انواع انواع روش تصفیه شیرابه زباله از مقاله بعدی مطالعه کنید.

برای کارآموزی مولکولی و میکروبی، خرید انواع کیت (پلاسمید، DNA، از ژل) و خدمات آزمایشگاهی با ما تماس بگیرید.

نویسندگان این محتوا در پویاژن آزما

دکتر مجید مقبلی
دکتری میکروبیولوژی از دانشگاه تهران
هیئت علمی دانشگاه
متخصص در زمینه مهندسی ژنتیک، تولید واکسن های نوترکیب و مخترع بیوفیلترهای صنعتی

فاطمه مقبلی
کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تخصص در بخش درمان های نوین سرطان و مهندسی ژنتیک

سپیده ایمانی
کارشناس ارشد بیوتکنولوژی ملکولی از دانشگاه صنعتی مالک اشتر
تخصص در مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی غذایی و کنترل کیفیت

2 نظر در “شیرابه زباله چیست؟

  1. سعید مکرم زاهد گفت:

    سلام خوبید ممنونم از لطف شما سپاسگزارم از مطالب زیبای شما در خصوص زباله ها وشیرابه کجا ها دستگاه شما اجرا شده برای محیط زیست

    1. متخصص بیوتکنولوژی پزشکی گفت:

      سلام. خوشحالیم که براتون مفید بوده. ما در تهران و اصفهان این سیستم رو راه اندازی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
خانه
فروشگاه