پویاژن آزما

TDS آب چیست؟

فهرست مطالب

TDS آب چیست؟

TDS یا Total dissolved solids به معنی مجموع تمامی مواد آلی و غیرآلی محلول در آب و از مهم‌ترین فاکتورها در استاندارد کیفیت مطلوب آب شرب است. میزان TDS در آب اثرات زیادی بر سلامت انسان دارد. به همین دلیل در فرآیندهای تصفیه آب برای کاهش و نرمال سازی مقدار TDS تلاش بسیاری میشود. برخی از ترکیبات  در آب ممکن است سمی باشند و بسیاری از مواد حل شده نامطلوب هستند. گاهی مواد معدنی، مواد آلی و گازهای حل شده در آب موجب بروز رنگ، طعم و بوی نامطلوب میشوند و مواد محلول مطلوب در آب بسیار کم است.

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما؛ تولیدکننده سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی بر پایه بیوفیلتر در این مقاله به این فاکتور از استانداردهای آب میپردازد.

مواد غیر محلول و معلق درون آب میتوانند از مواد آلی و غیرآلی یا معدنی باشند و مقدار آن ها در هر واحد آب نباید از حد مجاز عبور کرده و باعث کاهش کیفیت آب شود. بر اساس استانداردهای بین المللی واحد اندازه گیری سختی کل آب ppm یا میلی گرم در لیتر می باشد. همچنین میزان TDS استاندارد در آب آشامیدنی باید دربین 20 تا 90 ppm بوده و اگر مقدار آن خارج از این محدوده باشد میتواند باعث مشکلاتی برای سلامت انسان داشته باشد.

 

اثرات TDS نامناسب و خارج از استاندارد

در تحقیقات مشخص شده است که مقدار سختی کل آب بر سلامت انسان اثرات مستقیم دارد. جالب است بدانید مقدار TDS آب تهران 300 تا 750 ppm بوده، درحالیکه نباید از میزان استاندارد خیلی بیشتر است. وقتی مقدار TDS بسیار بیشتر از حد مجاز باشد، میتواند به مرور زمان باعث افزایش غلظت خون و بیماری های قلبی و عروقی شود.

همچنین با تصفیه بیش از حد آب و کاهش TDS به میزانی بسیار کم و کمتر از مقدار مجاز، طعم آب تلخ میشود. این کمبود و کاهش میزان TDS آب آشامیدنی میتواند باعث ایجاد سیگنال های عصبی از سوی کلیه شده، درنتیجه مشکلات زیادی برای فرد ایجاد می کند.

 

روش های اندازه گیری TDS آب

برای اندازه گیری مقدار TDS آب روش های مختلفی وجود دارد. هر یک از این روش ها دارای نقاط مثبت و منفی متعددی می باشند. بهترین گزینه استفاده از دستگاه های قابل حمل سنجش TDS می باشد. این دستگاه ها اتصال به برق نیاز ندارند و شما می توانید از آن در محیط های مختلف استفاده کنید و طریقه استفاده از آنها بسیار ساده است؛ کافیست دستگاه را درون یک لیوان حاوی آب قرار دهید.

کاهش TDS آب

یکی از بهترین روش های کاهش TDS آب اسمز معکوس است. که برخی از دستگاه های تصفیه با این روش TDS آب را کاهش میدهند. استفاده از روش اسمز معکوس یا RO میتواند TDS را تا 99.6% کاهش داده و املاح موجود در آب را حذف کند.

 

تفاوت سختی آب و TDS

در مقالات قبل بطور مفصل درباره سختی آب صحبت کردیم. بسیاری افراد TDS را با سختی آب برابر می دانند. اما سختی آب برابر است با میزان ترکیبات کربناتی و غیرکربناتی کلسیم و منیزیم و سایر فلزات سنگین در آب؛ درحالیکه TDS مقدار کل مواد آلی و غیرآلی موجود در آب گفته است.

برای مراجعه به صفحه تصفیه فاضلاب صنعتی میتوانید از این لینک استفاده کنید .

برای مطالعه بیشتر به اینجا بروید

 

برای کارآموزی مولکولی و میکروبی، خرید انواع کیت (پلاسمید، DNA، از ژل) و خدمات آزمایشگاهی با ما تماس بگیرید.

نویسندگان این محتوا در پویاژن آزما

دکتر مجید مقبلی
دکتری میکروبیولوژی از دانشگاه تهران
هیئت علمی دانشگاه
متخصص در زمینه مهندسی ژنتیک، تولید واکسن های نوترکیب و مخترع بیوفیلترهای صنعتی

فاطمه مقبلی
کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تخصص در بخش درمان های نوین سرطان و مهندسی ژنتیک

سپیده ایمانی
کارشناس ارشد بیوتکنولوژی ملکولی از دانشگاه صنعتی مالک اشتر
تخصص در مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی غذایی و کنترل کیفیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
خانه
فروشگاه