آموزش

آموزش شمارش سلولها

در این مقاله از پویاژن آزما میخواهیم به نحوه شمارش سلول ها بپردازیم .

وقتی نیاز دارید که سلول ها را در پلیت های چند خانه کشت بدهید و تعداد سلول کشت شده برای شما مهم است نیاز دارید با استفاده از لام نئوبار یا هموسیتومتر شمارش سلول ها را انجام دهید . این مرحله از کشت سلول به دقت بیشتری نیاز دارد که در ادامه پروتکل و فرمولهای مورد نیاز را مشاهده می کنید.

آماده سازی لام نئوبار برای شمارش سلول

برای شمارش سلول ها ابتدا باید سلول های چسبیده را مانند آنچه در پاساژ سلول انجام می شود ، تیپریپسینه کنید که این آموزش را میتوانید از اینجا مشاهده کنید . پس از سانتریفیوژ سلولها محیط رویی را دو ریخته و سلولها را در یک سی سی محیط کشت بطور کامل سوسپانسیون می کنید. لام نئوبار و لامل را با اتانل ۷۰ درصد تمیز کنید و لامل را روی لام نئوبار قرار دهید.

لام نئوبار

لام نئوبار و لامل را با الکل ۷۰ درصد تمیز کنید

 

لامل

لامل را روی لام قرار دهید

 

برای خرید کیت استخراج کلیک کنید

 

آماده سازی نمونه برای شمارش سلول

به اندازه حجم سلول یعنی یک سی سی تریپان بلو اضافه کنید (البته برای صرفه جویی میتوانید ۱۰ میکرولیتر از سلول ها را با ۱۰ میکرولیتر از تریپان بلو مخلوط کنید) . به خوبی پیپتاژ کنید تا سلول ها کامل در تریپان بلو سوسپانسیون شوند . سپس ۱۰ میکرولیتر از ترکیب را به دقت به زیر لاملی که روی لام نئوبار یا هموسیتومتر قرار دارد وارد کنید . (مانند کلیپ)

تریپان بلو

نحوه وارد کرد سوسپانسیون سلولی به لام نئوبار

نحوه شمارش سلول

سپس لام نئوبار را زیر میکرویکوپ قرار دهید . هر طرف لام از ۹ مربع بزرگ تشکیل شده که روش شمارش سلول ها داخل این مربع ها میتواند متفاوت باشد . ما به این صورت انجام می دهیم که ۴ مربع گوشه و یک مربع وسطی را می‌شماریم . تریپان بلو وارد سلول های مرده میشود . ما آنها را به رنگ  آبی می بینیم اما سلول های زنده بصورت شفاف مشاهده می شوند .

کشت سلول

سلول های زنده شفاف و سلول های مرده آبی هستند

 

حتما باید مربع ها را به ترتیب بشمارید تا فراموش نکنید کدام یک شمارش شده است . برای شمارش سلول هایی که روی ضلع های مربع قرار دارند یک قانون می گذاریم . زیرا فقط ضلع های بالا و سمت چپ را بشماریم ( اگر از مربع بالا سمت چپ شمارش را آغاز کردید) . شمارش سلول ها را به دقت انجام دهید . سلولهای شفاف را در دسته سلول های زنده و سلول های آبی در دسته سلول های مرده شمارش می شوند . همچنین در نظر داشته باشید که ذراتی که سیاه هستند و سلول نیستند را شمارش نکنید.

لام نئوبار

نحوه شمارش سلول های روی ضلع های مربع ها

محاسبه غلظت سلول

پس از اتمام شمارش به محاسبات می پردازیم . ابتدا می توانیم درصد سلول های زنده و رشد یافته را محاسبه کنیم :

فرمول محاسبه درصد سلول زنده

تعداد متوسط سلول ها در هر مربع هم به این صورت محاسبه می شود :

فرمول محاسبه میانگین سلولهای زنده در هر مربع

ضریب رقت نیز همیشه ۲ هست . به این دلیل که شما باید یک برابر حجم از سوسپانسیون سلول ، تریپان بلو اضافه کنید :

فرمول ضریب رقت

برای محاسبه غلظت سلول یعنی تعداد سلول ها در یک میلی لیتر باید تعداد متوسط سلول در هر مربع را در ضریب رقت و عکس حجم یک مربع ضرب کنید که حجم تمامی مربع های یکسان و برابر با ۴-۱۰ می باشد :

فرمول محاسبه غلظت سلولها

حالا شما می دانید که هر میلی لیتر از سوسپانسین سلول چه تعداد سلول را شامل می شود . پس می تواند تعداد مشخص از سلول را درون هر چاهک از پلیت کشت دهید و تیمار مورد نیاز را انجام دهید .

همچنین برای استخراج DNA از سلول های خود می توانید به بخش خرید کیت استخراج بروید .

نوشته های مشابه

یک نظر در مورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *