پویاژن آزما

پروبیوتیک ها و کاهش وزن

پلاسمیدها و انواع آن
فهرست مطالب

شرکت دانش بنیان پویاژن آزما، آزمایشگاه همکار سازمان غذا و دارو میباشد که اولین آزمایشگاه دارای دامنه پروبیوتیک میباشد. تمامی تست های پروبیوتیک ها در این آزمایشگاه انجام شده و تنها آزمایشگاهی میباشد که سویه های پروبیوتیک را با دقت بالا توسط تکنیک PCR شناسایی و یا تایید سویه انجام میدهد.

پروبیوتیک های کمک کننده به کاهش وزن

پروبیوتیک ها باکتری های زنده ای هستند که به مواد غذایی و نوشیدنی افزوده می شود. تا به امروز تعداد زیادی از این باکتری کشف شده و به منظور بهبود فلور طبیعی معده و روده به صورت دارو و خوراکی مصرف می شوند. تحقیقات جدید نشان می دهد که مصرف پروبیوتیک می تواند منجر به کاهش وزن شود.

کاربرد پروبیوتک ها

اثرات سلامت بخش پروبیوتیک ها تا کنون ثابت شده است؛ به طور معمول درون مواد لبنی مثل ماست ، یا نوشیدنی ها و مکمل های غذایی افزوده و مصرف می شوند. همچنین در برخی مواد غذایی تخمیری مثل پنیر، کفیر، کیمچی و … یافت می گردند. پروبیوتیک ها می توانند میکروبیوم روده را تغییر دهند. بسته به نوع مواد غذایی مصرفی و رژیم غذایی انسان، میکروبیوم روده در جهت سلامتی یا بیمار کردن پیش می رود. از معروف ترین باکتری های پروبیوتیک میتوان به انواع بیفیدو باکتر و لاکتوباسیلوس ها اشاره کرد.
سازمان غذا و دارو مصرف پروبیوتیک ها را بی خطر و امن می داند. اما قوانینی برای آن ها تعیین نمی کند.

برای خرید کیت استخراج ژنوم از نمونه های مختلف و پلاسمید کلیک کنید.

پروبیوتیک و کاهش وزن

رابطه میان پروبیوتیک ها و ککاهش وزن پیچیده است و برای درک کامل آن به تحقیقات زیادی نیاز است.تحقیقی در سال 2021 به این نتیجه رسیده بود که مصرف پروبیوتیک ها به همراه رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی می تواند روی کاهش وزن تاثیر مثبتی بگذارد.
در تحقیق دیگری رابطه بین میکروبیوم روده و چاقی بررسی شده است. در این پژوهش مشخص شد که افراد دارای BMI بالا تنوع میکروبی کمتر در زوده نسبت به افراد دیگر دارند. این پژوهش اعلام کرده که مصرف پروبیوتیک ها می تواند از طریق تاثیر گذاری روی اشتها، سوخت و ساز و انرژی سوزانده شده توسط بدن باعث کاهش وزن شود.

در آزمایشگاه پویاژن آزما علاوه بر انجام خدمات مولکولی، آموزش های مولکولی و میکروبی بصورت کاملا عملی در این زمینه نیز برگزار میشود تا شما بتوانید رزومه خود را تقویت کنید.

پروبیوتیک؛ امن یا خطرناک؟

مثل سایر مکمل های غذایی، پروبیوتیک ها مشمول قانون هایی که برای مواد غذایی یا داروها برقرار است نیستند. به همین خاطر همیشه راهی برای اطمینان دقیق از سویه اعلام شده توسط شرکت تولیدی و حتی تعداد مورد ادعا وجود ندارد و امکان تقلب می باشد. از طرف دیگر تعداد باکتری های موجود در مکمل های پروبیوتیک، بسته به دما و شرایط نگه داری ممکن است تغییر کنند.

در تحقیق دیگری که سال 2015 انجام شده مشخص شد که تعداد خیلی نادری از افراد دارای نقص سیستم ایمنی، پس از مصرف پروبیوتیک ها عوارض جانبی منفی نشان داده اند. این تحقیق خاطر نشان می کند که مصرف پروبیوتیک ها همواره با مقداری ریسک همراه است و هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه داریم. برای افرادی که در مورد عوارض احتمالی پروبیوتیک ها نگران هستند مصرف مواد غذایی که به طور طبیعی دارای مقدار کمی باکتری پروبیوتیک می باشند، همچون ماست توصیه می شود.

توجه داشته باشید که پروبیوتیک جایگزین دارو نیست و به منظور درمان بیماری به جای داروی مورد نیاز نباید مصرف شود. همچنین اگر دارای شرایط خاص سیستم ایمنی هستید یا بیماری حاد و مزمن دارید قبل از مصرف پروبیوتیک ها با پزشک خود مشورت کنید.

بهترین پروبیوتیک های شناخته شده برای کاهش وزن

تحقیقات انجام شده نشان داده که سویه باکتری L.gasseri تاثیر بیشتر نسبت به باقی سویه ها روی کاهش وزن داشته اما می توان به L.rhamnosus، A.senegal و L.acidophilus هم اشاره کرد. واحد اندازه گیری پروبیوتیک ها CFU بوده و به طور معمول بر روی بسته بندی آن درج می شود. به طور معمول مکمل های تجاری بین 1 تا 10 میلیارد پروبیوتیک دارند.

مقاله منبع

برای کارآموزی مولکولی و میکروبی، خرید انواع کیت (پلاسمید، DNA، از ژل) و خدمات آزمایشگاهی با ما تماس بگیرید.

نویسندگان این محتوا در پویاژن آزما

دکتر مجید مقبلی
دکتری میکروبیولوژی از دانشگاه تهران
هیئت علمی دانشگاه
متخصص در زمینه مهندسی ژنتیک، تولید واکسن های نوترکیب و مخترع بیوفیلترهای صنعتی

فاطمه مقبلی
کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران
تخصص در بخش درمان های نوین سرطان و مهندسی ژنتیک

سپیده ایمانی
کارشناس ارشد بیوتکنولوژی ملکولی از دانشگاه صنعتی مالک اشتر
تخصص در مهندسی ژنتیک، میکروبیولوژی غذایی و کنترل کیفیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
اولین منوی خود را اینجا ایجاد کنید
سبد خرید
خانه
فروشگاه